خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / جمعيت / کیمیای جوانی!

کیمیای جوانی!

دختر خاله می­گفت توی هیات نشسته بودم، همسایه قدیمی که بچه به بغل منو دید، با یه ذوقکی گفت بالاخره انقدر آوردی که خدا بهت پسر داد؟ گفتمش که بچه قبلیم هم پسر بود. از اون نگاه اونجوری­ها بهم انداخت که عبارت چه خبرته توشه، بعد گفت انقدر بچه نیار، بچه آدمو پیر می­کنه. داشتم بالا پایین می­کردم که چی بگم که مادربزرگ با همون مدل آرومش گفت نه، بچه آدمو پیر نمی­کنه، تنهایی آدمو پیر می­کنه.

راستش مادربزرگ با داشتن بالای ۵۰ تا بچه و نوه و نتیجه مومن و بزرگ کردن بچه­ هاش تو یه خونه ۵۰ متری، تو یه محله نه چندان خوش­نام تهران، برای ما نوه­ ها همیشه یه پا رکورد گینس بوده. تو اون خونه با ۱۱ تا بچه، فقط جا می­شدن بغل هم بخوابن. با بچه­هایی که دو سری­شون دوقلو بودن و تقریبا همه شیر به شیر، ولی خیلی به تربیت و بازی کردن با بچه ها و تفریح های ارزون اعتقاد داشتن. هنوز نمی­دونم سیستمشون چی بوده که با یه حقوق چندرغاز وسط این تهران گرون، خاطره­های مامانم از وقت گذاشتن باباش برای بازی و پارک رفتن و کوه و یک هفته امامزاده داوود موندن­های هر ساله، از مال بچگی خودمون بیشتره، نه فقط کیفی که حتی کمّی هم.

حالا مادر بزرگ من با ۱۱ تا بچه و دختراش با هر کدوم میانگین ۴ تا، هی می­شینن به ما نوه­ها می­گن بچه­دار بشین که بچه آدمو پیر نمی­کنه، جوون می­کنه! یکی دو تا هم نه، زیاااد!

من واقعا عاشقشونم، خونه کوچیکشون پر از نوره و من همیشه برام سواله چطور روزی­شون می­رسه که هر هفته هیات دارن. وجود مادربزرگ و پدربزرگم برای ما نوه­ها بهترین مشوق مادر پدر شدنه ، برای همین تو دهه شصتی­هامون، ۳ تا و ۴ تا بچه داشتن الان خیلی نرماله. یه بار نشد ببینیم از کم روزی­ای یا سختی­ها غر بزنن، شاید همین به توان و مالشون برکت داده. این ۷۰-۸۰ نفر (بچه­ها، نوه­ها، نتیجه­ها و همسرانشون)، واقعا همه بچه های خوبی از آب در اومدن.

راستی خیلی قدیمی و مدل زندگی تو روستا هم نیستن که همه آدمای اطرافشون همین جوری بوده باشن، اینا انگار انتخاب کردن که اینجوری باشن.

مطلب پیشنهادی

چرخ دستی

میگه: مامان برام چرخ دستی می خری؟ چشم می چرخونم بین جنسای مغازه و چرخ …