خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه ما

خانه ما

کاردستی بخش عمده ای از فعالیتهای روزانه من و بچه ها رو تشکیل میده.  اما به جای خریدن وسایل لازم ، غالبا از وسایل دور ریختنی استفاده می کنیم . به عبارتی هر چیزی که میخوایم بندازیم داخل سطل زباله های خشک تا اونجایی که بشه میدیم دست بچه ها تا هر چی هنر دارن روش خالی کنن.

کاغذهای تبلیغاتی که توی خونه افتاده، میشه کاغذ نقاشی هاشون. بعد همون کاغذهایی که دیگه خیالمون راحت شده جای خالی برای نقاشی نداره، برای اوریگامی و کارهای حجمی استفاده می کنیم.

انواع جعبه های شیرینی و  اسباب بازی ، کارتونها ، بطریهای آب معدنی و سطلهای ماست هم برای ساخت و ساز خیلی به کارمون  میاد، پسرم تا جایی که میشه ازشون برای ساخت هواپیماها استفاده میکنه و دخترم همه ایده هایی که برای ساخت وسایل محتلف داره روی اونا پیاده می کنه . خلاصه هیچ شیئئ از زیر دستمون سالم در نمیره  و برای کاردستی استفاده می کنیم .

برای بچه ها چرخه تولید کاغذ رو توضیح دادم ، بچه ها میدونن برای ساخت کاغذها باید درختان زیادی قطع بشه ، همین باعث شده تو مصرفشون بیشتر دقت کنن و تا جا داره کاغذ سفیدی رو بیخودی استفاده نکنن

بچه هام عاشق آب بازی هستن ، خیلی وقتها پسرم میره تو روشویی و اب رو باز میکنه تا به کارهای به قول خودش مهم برسه

اگه بشه سعی می کنم با یه تشت کوچولو که تو حمام میذارم نیازش رو به اب برای کاراش ارضا کنم …

خیلی وقتها هم شیر اصلی رو کم میکنم تا اب فشار کمتری داشته باشه و کمتر هرز بره

ما در مورد اهمیت اب و کمبودش زیاد صحبت می کنیم

در عمل هم بچه ها متوجه شدن که  من و پدرشون در خونه تا جایی که بشه تو مصرف آب دقت به خرج میدیم .

 

در مورد مصرف برق هم ، بچه ها رو متوجه این امر کردیم که وقتی داخل اتاقی نیستیم و کاری در اونجا نداریم لزومی نداره برقش روشن باشه، یا وسایل برقی مثل کامپیوتر رو اگر لازم نداریم، روشن نذاریم.

صحبت کردن در مورد اینکه چرا از برق استفاده می کنیم در این زمینه خیلی موثر بوده .

ما برای خاموش کردن لامپ اتاقی که روشن مونده بین بچه ها مسابقه میذاریم

یه زمانی هم بود که پسرم رو کرده بودیم رییس لامپهای خونه ، تا می گفتم رییس لامپهای خونه کیه پسرم میگفت من من و یه  نگاه  میکرد که ببینه کدوم لامپ اضافی روشن هستش بدو می رفت خاموش می کرد

با اینکه در مورد  صرفه جویی و پرهیز از اسراف در خونه به نسبت زیاد صحبت می کنیم ، اما بیشتر از اونکه شعار خونمون باشه ، سبک زندگی خانوادگیمونه و بچه ها در عمل شاهد این مراقبتها و دقتها هستن و خودشون هم سعی می کنن مثل ما عمل کنن .

درباره ی adminstrator

مطلب پیشنهادی

زمانی برای شکستن قانونها

یکی از چالش­هایی که والدین در سفر با آن مواجه می­شوند، پایبندی به قوانینی است …